Home Page

Governors

To apply to join our Governing Body please complete the application on the following link -

 

 

Meet our Governing Body...

 

The Governing body is made up of;

 

Dr John Brazier, Chair of Governors (Co-opted Governor)

Miss Susan Cox (Head Teacher)

Miss Nicci Wheaton Deputy Headteacher (Associate Member)

Mrs Rebecca Fuller (Co-opted Governor)

Mr Peter Mitchener (Co-opted Governor)

Mr Andrew Dillon (Co-opted Governor)

Mrs Julia Shopland (Local Authority Governor)

Mrs Angela Shaw (Staff Governor)

Ms Silvren St Hellen (Parent Governor)

Mr David Denton (Parent Governor)

Mrs Lara Small  (Clerk to Governors)

 

Current vacancies:

3 Co-Opted

 

 

Roles and Pecuniary Interests 2019-2020

Name

Category of Governor

Office

Term Start Date

Term End Date

Pecuniary Interest (2019-20)

John Brazier

Co-Opted

Chair of Governors, member of all committees

18/11/2018

17/11/2022

None

Andrew Dillon

Co-Opted

Vice Chair, Chair of Resources Committee, member of HT Performance Panel and Attainment Progress Governor

20/3/2018

19/3/2022

None

Rebecca Fuller

Co-Opted

Development and Training governor and Member of Resources Committee

7/9/1016

6/9/2020

None

Peter Mitchener

Co-Opted

Chair of Pay and Personnel Committees, member of Resources Committee and Inclusion/Safeguarding governor

23/7/2017

22/7/2021

School governor for Federation of Burley and Sopley Primary and for Rucstall Infant School

Julia Shopland

Local Authority

Member of HT Performance Panel, Pay and Personnel panel and Attainment Progress governor

15/5/2019

14/5/2022

None

Susan Cox

Head Teacher

Member of all committees

8/7/2014

None

None

Angela Shaw

Staff

 

6/12/2016

5/12/2020

None

Nicola Wheaton

Associate Member

 

24/11/2019

23/11/2023

None

Silvren St Hellen

Parent

Member of Resources Committee

25/11/2019

24/11/2023

None

David Denton Parent Member of Resources Committee 14/01/2020 13/01/2024 None

Governor Attendance 2018-2019

 

Representation

Name of Governor

FGBs

Resources

Pay & Personnel

Appointed during year

Left Office during year

Co-Opted

John Brazier

5/5

3/3

3/3

 

 

Co-Opted

Rebecca Fuller

5/5

3/3

 

 

 

Co-Opted

Angela Shaw

5/5

 

 

 

 

Co-Opted

Peter Mitchener

5/5

 

3/3

 

 

Co-Opted

Naomi Hockley

4/4

3/3

 

 

12/6/19

Co-Opted

Andrew Dillon

5/5

3/3

 

 

 

Local Authority

Julia Shopland

4/5

 

 

 

 

Parent

Zoe Lavery

1/3

 

3/3

 

13/5/19

Parent

Sam Clift

2/3

 

 

5/3/19

 

Associate Member

Nicci Wheaton

4/5

 

 

 

 

HT

Susan Cox

5/5

3/3

2/2